Skip to content

Będą dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków dla mieszkańców gminy Tczew

Jak wyjaśnia urząd gminy, dotacja udzielana jest inwestycjom realizowanym na cele mieszkaniowe dla: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych oraz przedsiębiorców.
Aby uzyskać dofinansowanie trzeba spełnić jedno z wymienionych poniżej kryteriów:
– brak istniejącej, projektowanej lub planowanej sieci kanalizacji sanitarnej na terenie, na którym planowana jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków,
– brak możliwości technicznego podłączenia do istniejącej, projektowanej lub planowanej sieci kanalizacji sanitarnej,
– brak ekonomicznego uzasadnienia podłączenia do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej,
zastąpienie znajdującego się w złym stanie technicznym zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe, na przydomową oczyszczalną ścieków,
– budowa przydomowej oczyszczalni ścieków na obszarze o rozproszonej zabudowie.
Do Urzędu Gminy Tczew należy złożyć wniosek, wraz z następującymi dokumentami:
1) szkic lub rysunek przedstawiający plan działki i lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków,
2) w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności powyżej 7,5 m3 na dobę – kopię pozwolenie na budowę wydane przez właściwy organ albo,
3) w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę – kopię zgłoszenia zamiaru budowy potwierdzoną przez właściwy organ,
4) kopię pozwolenia wodnoprawnego wydanego przez właściwy organ na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności powyżej 5,0 m3 na dobę.
Więcej informacji nt. uzyskania dotacji zainteresowani zajdą na stronie urzędu https://gmina-tczew.pl/wiadomosci/174474/dotacje-do-budowy-przydomowych-oczyszczalni-sciekow
– Co ważne, dotacje przeznaczone są dla domostw, które nie są podłączonej do gminnej sieci kanalizacyjnej – podkreśla Krzysztof Augustyniak, wójt gminy Tczew.
Wnioski o dotację należy składać przed dokonaniem zakupu oraz montażu przydomowej oczyszczalni ścieków. Termin upływa 31 sierpnia.
Regulamin udzielania dotacji oraz wniosek można pobrać w Urzędzie Gminy Tczew (pok. 9, tel. 58 530 51 38) lub bezpośrednio ze strony internetowej gminy (www.gmina-tczew.pl).
To nie jedyne działania zmierzające do poprawy ekosystemu na terenie gminy Tczew. Samorząd przygotowuje się do sporządzenia planów ekologicznych oczyszczalni przydomowych w pierwszym etapie dla miejscowości Zwierzynek.
– Niedawno ukończyliśmy tam budowę wodociągu, teraz przymierzamy się do budowy ekologicznych oczyszczalni przydomowych dla 9 gospodarstw z tej miejscowości – mówi wójt. – Gmina pozyskała 2,5 mln zł na kolejne ekoinwestycje w trzech sołectwach: Łukocin, Dalwin i Szczerbięcin. W przyszłym roku byłyby gotowe projekty na ekologiczne instalacje przydomowe dla wspomnianych trzech sołectw. Inwestycje w całości miałyby zostać ukończone do 2023 r.
Co ważne, planowane instalacje po okresu 5 lat użytkowania przeszłyby na własność mieszkańców.
Przypomnijmy. Gmina Tczew ubiegała się o środki w ramach programu „Ogólnopolski program gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych”. Program ten realizowany jest do 2023 roku we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W skali kraju na jego wykonanie przeznaczono 200 mln zł. Beneficjenci programu mogą liczyć na wsparcie finansowe w formie preferencyjnej pożyczki z możliwością częściowego umorzenia spłaty kapitału.
Celem programu jest poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej na terenach leżących poza dużymi ośrodkami miejskimi.
Można osiągnąć to jedynie dzięki dofinansowaniu inwestycji polegających na zaopatrzeniu mieszkańców w wodę i zagospodarowaniu ścieków na obszarach poza aglomeracjami ujętymi w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Finansowo wspierane są również podłączenia gospodarstw domowych (w tym zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe), gospodarstw agroturystycznych i obiektów użyteczności publicznej do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Nie są finansowane podłączenia do niezabudowanych nieruchomości oraz budynków, które nie są użytkowane.

Ten Post ma 0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top