Skip to content

Deszczówka do picia? Opracowano piasek wchłaniający toksyczne metale

Inżynierowie z Uniwersytetu Berkeley opracowali piasek, który może wchłaniać toksyczne metale, takie jak ołów i kadm. Dzięki temu będzie można wykorzystywać wodę deszczową – niewykorzystane źródło wody pitnej. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa
Naukowcy wiedzieli już od dawna, że naturalnie występujące minerały mogą reagować z zanieczyszczeniami organicznymi, takimi jak pestycydy w wodzie deszczowej. Zdolność piasku do usuwania szkodliwych metali podczas filtracji może pomóc w wykorzystywaniu tego źródła wody.
Miasta takie jak Los Angeles mogą gromadzić wodę deszczową pod ziemią podczas mokrych zim, gdzie może służyć jako niedrogi, lokalny zapas w porze suchej. Jednak te zasoby są w większości niewykorzystane, ponieważ woda deszczowa zbiera toksyczne chemikalia przepływające ulicami i rynnami.
Miasta często odrzucają wodę deszczową z powodu zanieczyszczeń. Można w niej wykryć ołów lub pestycydów z trawników. Narażenie na te chemikalia wiąże się z zagrożeniem zdrowia dzieci i rozwojem niektórych rodzajów raka.
Naukowcy twierdzą, że piasek można zainstalować w takich miejscach jak np. parkingi. Chodzi o placówki, w których można zebrać i czyścić wodę deszczową. Dzięki temu można byłoby usuwać metale z wody opadowej przez ponad dekadę.
Rozpoczęto już prace nad sprawdzeniem, jak dobrze piasek działa na dużą skalę. Naukowcy rozmieścili duże kolumny testowe tych materiałów powleczonych minerałami do uzdatniania wody deszczowej w miejscach w Los Angeles i Sonoma w Kalifornii.

Ten Post ma 0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top